Webinar nr 6/10
“Stany nagłe w okulistyce”
dr n. med. Joanna Przeździecka-Dołyk
Data: 17 lutego 2026
Godzina: 19:30–21:00
Zakres tematyczny:
- Nagłe zaniewidzenie – różnicowanie przyczyn naczyniowych (zator tętnicy środkowej siatkówki objawia się gwałtowną, niebolesną utratą widzenia, blado-szara siatkówka i „cherry red spot”), niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (AION/NAION: ból przy ruchu gałki, obrzęk tarczy) oraz odwarstwienia siatkówki (fotopsje, „kurtyna” cienia przesuwająca się w polu).
- Nagłe dwojenie – podział na jednooczne (związane z rogówką, soczewką) i obuoczne (niedowłady nerwów III, IV, VI; porażenie międzyjądrowe), z omówieniem testów zasłaniania, oceny motoryki gałek i wstępnych prób ortoptycznych oraz postępowania farmakologicznego i rehabilitacji.
- Uraz oka i oczodołu – identyfikacja erozji i abrazji rogówki (fluoresceina + lampa szczelinowa), lokalizacja i usuwanie ciała obcego, rozpoznanie objawów złamania oczodołu (ból przy żuciu, ograniczenie addukcji) oraz kryteria kierowania na badania RTG/CT i do chirurgii okuloplastycznej.
- Nagłe opadnięcie powieki – odróżnianie miastenii gravis (zmienność objawu, test lodowy, edrofonium) od porażenia n. III i udarowych ptosis; ocena towarzyszących zaburzeń źrenicznych i motoryki gałek jako wskazanie do EMG, neuroobrazowania lub pilnej interwencji neurologicznej.
- Okulistyczne objawy udaru – rozpoznanie amaurosis fugax (przemijająca ciemna zasłona), homonimicznych hemianopii w badaniu konfrontacyjnym i diplopii wynikającej z uszkodzeń pnia mózgu; sporządzanie klarownego raportu pola widzenia oraz szybkie skierowanie do ośrodka udarowego.
Czerwone flagi wymagające pilnej konsultacji okulistycznej/neurologicznej:
nagłe, całkowite zaniewidzenie; opadnięcie powieki z zaburzeniami źrenic; silne fotopsje sugerujące odwarstwienie siatkówki; jednostronne, niebolesne dwojenie; objawy ogniskowe w polu widzenia.
Algorytm postępowania w gabinecie optometrycznym:
- Krótki, ukierunkowany wywiad: czas i charakter objawów, towarzyszące dolegliwości (ból, nudności, osłabienie kończyn).
- Badanie funkcji wzrokowych: ostrość, percepcja barw, źrenice w świetle jasnym/ciemnym.
- Testy motoryki i pola widzenia: zasłanianie, 9 kierunków spojrzenia, konfrontacja, siatka Amslera.
- Decyzja o pilnym skierowaniu: okulistyka (odwarstwienie, zator), neurologia (udar, neuropatie).
Więcej o Optometry Masterclass: www.opto.medfellows.pl
Masz pytania – skontaktuj się z nami: opto@medfellows.pl
Dr n. med. Joanna Przeździecka-Dołyk
specjalista okulistyki
Ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w roku 2011, uzyskując tytuł lekarza. W latach 2011-2016 prowadziła badania w ramach studiów doktoranckich w Katedrze Immunologii Klinicznej oraz Klinice Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tytuł doktora nauk medycznych obroniła 24.06.2016, z wyróżnieniem.
Studia podyplomowe ukończyła na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej w roku 2013, uzyskując tytuł optometrysty. Nostryfikację uprawnień uzyskała w NHS Scotland w roku 2014, uzyskując tytuł Optometry Doctor (O.D.).
W latach 2012-2017 odbywała szkolenie specjalizacyjne z zakresu Okulistyki w Katedrze i Klinice Okulistyki oraz szkolenia i staże specjalizacyjne w kraju i poza jego granicami. Egzaminy specjalizacyjne złożyła 5-7.06.2017 w Paryżu, uzyskując tytuł specjalisty z zakresu schorzeń oczu oraz uprawnienia międzynarodowe Fellow of European Board of Ophthalmology. W latach 2016-2018 uczestnik studiów doskonalących z zakresu Okulistyki Klinicznej na Uniwersytecie Edynburskim. W roku 2018 złożyła egzaminy i pracę po kierownictwem prof. Susan Lightman, uzyskując tytuł Chirurgiae Master in Clinical Ophthalmology i została włączona do grona stałych współpracowników Uniwersytetu oraz NHS Scotland.
Od 2016 współpracuje naukowo zarówno z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich, Politechniką Wrocławską, jak i Akademią Wychowania Fizycznego w zakresie badań naukowych, prowadzenia studentów studiów magisterskich oraz doktorantów. Autor licznych publikacji, tłumaczeń oraz podręczników z dziedziny Okulistyki oraz Medycyny Ogólnej.